Effektiva funktioner för dubbelsidigt tryck
De nya arbetssätten för dubbelsidig produktion besparar prepress och maskinoperatörer mycket tid i jobbförberedelse. Version 13.1 skapar automatiskt baksidestryck baserat på framsidans utseende.
Välj fritt att rotera, spegelvända och linjera framsidans motiv – baksidan kommer att anpassas utan manuella ingrepp. Naturligtvis kan man ha samma eller olika motiv på de bägge sidorna. Skärbanor och styrmärken spegelvänds också automatiskt.
Utfall i Tiling-modulen
Skapa saknat utfall även i tiling-jobb. Det har tidigare varit möjligt att skapa saknat utfall för vanliga jobb och nesting-jobb. Nu har denna funktion även kommit till Tiling-modulen.
För användare med moderna verktyg
- Stöd för Graphtec FC9000 och CE7000
- Stöd för X-Rite i1Pro 3
- Caldera 13.1 fungerar nu även MacOS 10.15 Catalina och Debian 10.2
Arkivering av jobb
Det går nu att arkivera producerade jobb för återanvändning vid senare tillfälle genom CalderaJobs. Det spar både tid och lagringsutrymme och man slipper återskapa komplicerade jobb från grunden. Nytt i 13.1 är att man kan se de individuella delarna i ett Autonest-jobb och även hämta delar av nestade jobb för omproduktion.
För information om Caldera och samtal kring storformatsproduktion i allmänhet, kontakta:
Thomas Ehrngren
thomas.ehrngren@nisolutions.se
0709-12 83 19